Znak B-6 zakaz wjazdu ciągników rolniczych

Znak drogowy pionowy B-6 „zakaz wjazdu ciągników rolniczych” należy do kategorii znaków drogowych zakazu. Oznacza zakaz wjazdu na drogę za znak ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. Stosowany jest miejscach o dużym natężeniu ruchu i dużej prędkości poruszających się aut, gdzie wyprzedzanie wolno poruszającego pojazdu byłoby utrudnione, co powodowałoby zmniejszenie przepustowości drogi i powstawanie korków oraz zmniejszałoby bezpieczeństwo poruszania się po drodze. Znak B-6 wykorzystywany jest także w miastach, na ulicach prowadzących do obszaru bez ruchu ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych.


Wykroczenie

Niezastosowanie się do znaku B-6 „zakaz wjazdu ciągników rolniczych”.

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 18. Ust. 6. Znak B-6 „zakaz wjazdu ciągników rolniczych” oznacza zakaz ruchu ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 250 zł

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

3 punkty karne

Kod

C 14

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Znak B-35 zakaz postoju
Znak B-35 i B-36 razem. Czy to ma sens?
Używanie klaksonu na obszarze zabudowanym
Znak B-41 zakaz ruchu pieszych
Parkowanie na postoju TAXI

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Pozostaw komentarz