Nieumieszczenie lub nieoświetlenie numeru nieruchomości

Wśród wielu obowiązków spoczywających na właścicielach lub administratorach budynków istnieje również ten odnoszący się do zadbania o oznaczenie go numerem porządkowym nieruchomości. Sprawa wydawałoby się oczywista, a jednak zdarzają się w dalszym ciągu budynki nieoznaczone numerem i w ten sposób trudne do zidentyfikowania. Właściciel lub administrator może z tego powodu spodziewać się mandatu w wysokości 100 zł. Drugie tyle może otrzymać za nieoświetlenie numeru, choć w tym przypadku trzeba przyznać, że numery oświetlone to rzadkość spotykana sporadycznie, więc przepis pozostaje jedynie na papierze.


Wykroczenie

Nieumieszczenie przez właściciela, administratora, dozorcę lub użytkownika nieruchomości tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r.Kodeks wykroczeń

Art. 64. § 1. Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł

Punkty karne

0

Kod

brak


Zobacz także

Niezatrzymanie się na sygnał policjanta
Obowiązkowe wyposażenie roweru
Czy można jeździć rowerem po alejkach w parku?
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych
Zakaz jazdy hulajnogą elektryczną pod wpływem alkoholu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Nieumieszczenie lub nieoświetlenie numeru nieruchomości”

  1. […] Nieumieszczenie lub nieoświetlenie numeru nieruchomości […]

Pozostaw komentarz