Omijanie na przejściu dla pieszych

W art. 26. 1. ustawy „Prawo o ruchu drogowym” powiedziane jest, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych zobowiązany jest:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość,
  • ustąpić pierwszeństwa pieszym.

Warto przypomnieć, że pierwszeństwo na przejściu mają nie tylko piesi już znajdujący się na przejściu, ale także ci, którzy do przejścia się zbliżają z zamiarem przejścia na drugą stronę ulicy.

Ponadto, kierującemu zabrania się przed przejściem dla pieszych wyprzedzania i omijania innych samochodów jadących w tym samym kierunku.

Co znaczy wyprzedzanie innego pojazdu, każdy chyba wie. Omijanie bywa może mylące. Różnica polega na tym, że pojazd omijany pozostaje w bezruchu. Tak jest, dla przykładu w sytuacji, kiedy kierowca tego pojazdu zatrzyma się przed przejściem dla pieszych chcąc umożliwić idącej osobie przejście na drugą stronę.

Omijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
Źródło: Youtube.com / Kanał: mandatownik

Kierowcy, muszą zrozumieć, że zachowanie szczególnej ostrożności przy przejściu ma na celu ochronę zdrowia i życia pieszych i z tego względu stosować się do przepisów zawartych w ustawie.

Szczególna ostrożność – ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Nie zawadzi także przypomnieć podstawowej zasady obowiązującej pieszych zamierzających przejść na drugą stronę ulicy. Przechodzi się tylko i wyłącznie po upewnieniu się, że wszystkie pojazdy zatrzymały się przed przejściem. Ta zasada dotyczy wszystkich typów przejść – również kierowanych sygnalizacją świetlną. Naprawdę, istnieje tysiąc różnych powodów dla których jakieś auto się nie zatrzyma i pojedzie przez przejście. Pieszy powinien bacznie obserwować sytuację w okolicach przejścia i nie wychodzić z założenia, że wchodząc na nie jest stuprocentowo bezpieczny.


Wykroczenie

Naruszenie zakazu omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 26. Ust. 3. Pkt. 2. Kierującemu pojazdem zabrania się omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 86b. § 1. Pkt. 4. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, prowadząc pojazd mechaniczny omija pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, podlega karze grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 1500 zł. Kwota mandatu wzrośnie do 3000 zł jeżeli wykroczenie zostanie popełnione w warunkach recydywy.

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

15 punktów karnych

Kod

B 01

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych
Wjazd na przejazd kolejowy na czerwonym świetle
Zakaz postoju przed i za przejazdem kolejowym
Zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych
Nieustąpienie pierwszeństwa przy wyjeździe ze strefy zamieszkania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Omijanie na przejściu dla pieszych”

  1. […] Omijanie na przejściu dla pieszych […]

Pozostaw komentarz