Znak zakazu B-31 pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka

Znaki zakazu są ważnym elementem regulującym ruch drogowy. Obejmują one zakazy wjazdu, zakazy skrętu, zakazy wyprzedzania oraz inne ograniczenia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. Jednym z istotnych znaków jest znak B-31 oznaczający „pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka”. Ten znak informuje kierowców o konieczności ustąpienia pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z przeciwnego kierunku, co jest kluczowe dla uniknięcia kolizji. Jest to znak szczególnie istotny na zwężonych odcinkach dróg, gdzie przejazd dwóch pojazdów równocześnie może być ryzykowny ze względu na potencjalne ryzyko zderzenia z pojazdami jadącymi z przeciwka.


Wykroczenie

Niezastosowanie się do znaku B-31 „pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka”.

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 25. Znak B-31 „pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka” zabrania kierującym wjazdu lub wejścia na zwężony odcinek jezdni, jeżeli zmusiłoby to kierujących znajdujących się na tym odcinku lub zbliżających się do niego z przeciwnej strony do zatrzymania się.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł.

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

4 punkty karne

Kod

C 13

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Odholowanie za postój na przejściu dla pieszych
Znak B-4 zakaz wjazdu motocykli
„Złota zasada” w ruchu drogowym
Znak P-4 linia podwójna ciągła
Zakaz chodzenia po wydmach

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Pozostaw komentarz