Czy policja lub straż miejska mogą odholować samochód z drogi wewnętrznej?

W skrócie, droga wewnętrzna to niepubliczna droga, na której obowiązują określone zasady ruchu, choć nie jest to tak precyzyjnie uregulowane jak w przypadku dróg publicznych.

Art. 8. Ust. 1. Drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym takiej drogi, są drogami wewnętrznymi.

Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych

Innymi słowy, są to drogi, które nie stanowią części dróg publicznych, takich jak drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe czy gminne.

Mimo że Kodeks ruchu drogowego nie definiuje dokładnie, jak powinna wyglądać droga wewnętrzna, to na niej również obowiązują przepisy i oznakowanie. Kierowcy powinni zachować ostrożność, dostosować prędkość do warunków i respektować inne użytkujące tę drogę osoby i pojazdy.

Art. 8. Ust. 2. Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku – do właściciela tego terenu.

Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych

Służby takie jak policja czy straż miejska mają ograniczone uprawnienia do działania na drogach wewnętrznych w kwestii przepisów ruchu drogowego, w porównaniu do dróg publicznych. Ich działania mogą być bardziej ograniczone do reagowania na nagłe zagrożenia lub przestępstwa, które mogą mieć miejsce na tych drogach.

W przypadku znaków drogowych, które regulują ruch na drogach wewnętrznych na terenie prywatnym, organy ścigania są upoważnione do egzekwowania przepisów dotyczących tych znaków.

No, dobrze. A co się dzieje, kiedy ktoś komuś zablokuje na drodze wewnętrznej możliwość wyjechania pojazdem z miejsca parkingowego lub z garażu? Czy policja lub straż miejska mogą odholować pojazd, tak jak to robią na drodze publicznej?

Nie, policja ani straż miejska nie mogą odholować pojazdu z drogi wewnętrznej w takim przypadku.

W przypadku blokowania wyjazdu z miejsca parkingowego lub z garażu na drodze wewnętrznej, organy ścigania mogą interweniować, ale zazwyczaj ich działania ograniczają się do próby nawiązania kontaktu z właścicielem pojazdu blokującego i poproszenia go o usunięcie pojazdu.

W przypadku, gdy droga wewnętrzna znajduje się na terenie wspólnoty mieszkaniowej lub innego zarządcy terenu, właściciel pojazdu zablokowanego może zgłosić sprawę do odpowiednich władz lub zarządcy terenu. Mogą oni podjąć działania w celu rozwiązania problemu i zapobieżenia podobnym sytuacjom w przyszłości.


Zobacz także

Znak D-46 droga wewnętrzna, czyli wolnoć Tomku w swoim domku?
Jakie znaki odwołują znaki zakazu B-35 i B-36
Samochody na chodnik – piesi, won, na jezdnię!
Dziecko na rowerku na drodze dla rowerów
Jazda na rowerze bez kasku

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Czy policja lub straż miejska mogą odholować samochód z drogi wewnętrznej?”

  1. […] Czy policja lub straż miejska mogą odholować samochód z drogi wewnętrznej? […]

Pozostaw komentarz