Jazda na światłach przeciwmgielnych

Przednie światła przeciwmgłowe w samochodach służą do poprawy widoczności podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak mgła, deszcz czy śnieg, umożliwiając kierowcom lepszą widoczność drogi, pojazdów i przeszkód. Ich niskie umiejscowienie na przedniej części pojazdu pomaga także ograniczyć odblaski od cząstek wody lub mgły, co zwiększa bezpieczeństwo.

Światła przeciwmgłowe nie są przeznaczone do codziennego użytku i powinny być używane tylko wtedy, gdy warunki pogodowe tego wymagają. Włączając je w innych warunkach, zwłaszcza gdy widoczność jest dobra, można oślepiać innych kierowców, co jest niebezpieczne i niezgodne z przepisami drogowymi.

Oprócz trudnych warunków atmosferycznych, istnieje jeszcze jedna sytuacja, kiedy można włączyć przednie światła przeciwmgłowe – na krętej drodze, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu. Ma to na celu poprawienie widoczności na zakrętach i może ułatwić kierującemu bezpieczniejsze pokonywanie, lepiej doświetlonych zakrętów.

Jazda z włączonymi przednimi światłami przeciwmgłowymi w mieście, w warunkach dobrej widoczności może być uznana za wykroczenie i może skutkować nałożeniem mandatu.


Wykroczenie

Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgielnych.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 51. Ust. 5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł.

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

2 punktów karnych

Kod

G 05

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Dziecko na rowerku na drodze dla rowerów
Wchodzenie na torowisko na czerwonym
Jazda samochodem bez wymaganych świateł w tunelu
Prace na drodze a znaki drogowe
Nieobyczajny wybryk

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Jazda na światłach przeciwmgielnych”

  1. […] Jazda na światłach przeciwmgielnych […]

Pozostaw komentarz