Jazda samochodem po zmierzchu bez włączonych świateł

Światła w samochodzie są bardzo ważne dla bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dwa najważniejsze powody, dla których należy włączać światła w samochodzie, to:

Widoczność dla kierującego – włączenie świateł samochodowych poprawia widoczność w trudnych warunkach pogodowych, takich jak mgła, deszcz, śnieg czy zmrok. Dzięki temu kierowca może lepiej zobaczyć drogę oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Widoczność dla innych kierowców – włączenie świateł samochodowych pozwala innym kierowcom lepiej dostrzec nasz pojazd na drodze. To zwiększa naszą widoczność dla innych użytkowników drogi i minimalizuje ryzyko kolizji.

Włączenie świateł samochodowych po zmierzchu jest obowiązkowe. Zgodnie z Kodeksem Drogowym, kierowca jest zobowiązany do włączenia świateł mijania lub świateł drogowych w przypadku poruszania się po drodze lub poza obszarem zabudowanym w godzinach od zmierzchu do świtu oraz w przypadku złych warunków atmosferycznych, które ograniczają widoczność na drodze.

Zmierzch to okres między zachodem a zachodem słońca, kiedy światło słoneczne jest słabe, ale jeszcze wystarczające do jazdy bez sztucznych źródeł światła. Dokładna godzina zmierzchu jest różna w zależności od pory roku, dlatego należy mieć na uwadze, że czas włączenia świateł może się różnić w zależności od pory roku.

W przypadku niedopełnienia obowiązku włączenia świateł po zmierzchu lub w innych sytuacjach określonych przez przepisy, kierowca może zostać ukarany mandatem karnym.


Wykroczenie

Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 51. Ust. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 88. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd bez wymaganych przepisami świateł lub pozostawia pojazd bez wymaganego przepisami oświetlenia, podlega karze grzywny.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 300 zł

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

6 punktów karnych

Kod

G 01

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Znak B-25 „zakaz wyprzedzania”
Nieusunięcie pojazdów po kraksie bez ofiar w ludziach
Znak B-6 zakaz wjazdu ciągników rolniczych
Znak nakazu C-12 ruch okrężny
Znak B-29 zakaz używania sygnałów dźwiękowych

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Pozostaw komentarz