Jazda samochodem po zmierzchu bez włączonych świateł

Światła w samochodzie są bardzo ważne dla bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dwa najważniejsze powody, dla których należy włączać światła w samochodzie, to:

Widoczność dla kierującego – włączenie świateł samochodowych poprawia widoczność w trudnych warunkach pogodowych, takich jak mgła, deszcz, śnieg czy zmrok. Dzięki temu kierowca może lepiej zobaczyć drogę oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Widoczność dla innych kierowców – włączenie świateł samochodowych pozwala innym kierowcom lepiej dostrzec nasz pojazd na drodze. To zwiększa naszą widoczność dla innych użytkowników drogi i minimalizuje ryzyko kolizji.

Włączenie świateł samochodowych po zmierzchu jest obowiązkowe. Zgodnie z Kodeksem Drogowym, kierowca jest zobowiązany do włączenia świateł mijania lub świateł drogowych w przypadku poruszania się po drodze lub poza obszarem zabudowanym w godzinach od zmierzchu do świtu oraz w przypadku złych warunków atmosferycznych, które ograniczają widoczność na drodze.

Zmierzch to okres między zachodem a zachodem słońca, kiedy światło słoneczne jest słabe, ale jeszcze wystarczające do jazdy bez sztucznych źródeł światła. Dokładna godzina zmierzchu jest różna w zależności od pory roku, dlatego należy mieć na uwadze, że czas włączenia świateł może się różnić w zależności od pory roku.

W przypadku niedopełnienia obowiązku włączenia świateł po zmierzchu lub w innych sytuacjach określonych przez przepisy, kierowca może zostać ukarany mandatem karnym.

Przejdź na stronę 2.

Strony: 1 2


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze