Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu oznaczonym znakami

Wykroczenie polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu oznaczonym znakami drogowymi jest jednym z najczęściej popełnianych błędów w ruchu drogowym. Tego rodzaju sytuacje mogą prowadzić do poważnych kolizji lub wypadków. Zrozumienie znaczenia i przestrzeganie znaków na skrzyżowaniu oraz obowiązków kierowcy jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa na drodze.

Skrzyżowanie drogi z pierwszeństwem przejazdu z drogą podporządkowaną jest odpowiednio oznaczone, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz płynność ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem przejazdu przed skrzyżowaniem oznaczona jest znakiem informacyjnym D-1 „droga z pierwszeństwem”. Znak ten informuje kierowców, że ich droga ma priorytet względem drogi podporządkowanej.

W przypadku, gdy droga dotychczas mająca pierwszeństwo dobiega do drogi głównej i traci swoje uprzywilejowanie, przed skrzyżowaniem ustawiany jest znak D-2 „koniec drogi z pierwszeństwem”. Dzięki temu kierowcy wiedzą, że wjazd na skrzyżowanie wymaga ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu znajdującym się na drodze z pierwszeństwem.

Natomiast, kierowca dojeżdżający do drogi z pierwszeństwem napotyka znak ostrzegawczy A-7 „ustąp pierwszeństwa”. Jest to jednoznaczny sygnał, że należy zwolnić i w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić przejazd pojazdom poruszającym się drogą z pierwszeństwem. Na jezdni przed takim skrzyżowaniem widoczne jest również oznakowanie poziome w postaci linii warunkowego zatrzymania złożonej z trójkątów – P-13. Linie te dodatkowo podkreślają obowiązek ustąpienia pierwszeństwa i wskazują miejsce, gdzie należy się zatrzymać, jeśli sytuacja na drodze tego wymaga.

Znak ostrzegawczy A-7 „ustąp pierwszeństwa”

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu oznaczonym tymi znakami jest klasyfikowane jako wykroczenie drogowe. Może ono wynikać z nieuwagi, błędnej oceny sytuacji na drodze lub celowego zignorowania przepisów. Konsekwencje takiego działania mogą być bardzo poważne, od mandatów i punktów karnych, po odpowiedzialność cywilną lub karną w przypadku spowodowania wypadku. W polskim systemie prawnym mandat za takie wykroczenie wynosi od 500 do 5000 złotych, a kierowca może otrzymać 8 punktów karnych, w zależności od okoliczności zdarzenia.

W celu uniknięcia takiego wykroczenia kierowcy powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, należy zawsze zwrócić uwagę na znaki drogowe i ich interpretację. Zbliżając się do skrzyżowania oznaczonego znakiem A-7, kierowca powinien zwolnić, a jeśli widoczność na drodze jest ograniczona, być gotowym do całkowitego zatrzymania. Po drugie, kluczowe jest zachowanie ostrożności i ocena sytuacji na drodze. Ważne jest, aby pamiętać, że inne pojazdy mogą poruszać się z dużą prędkością, co wymaga szybkiej reakcji i podejmowania odpowiednich decyzji.


Wykroczenie

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu oznaczonym znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu.

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 5. Ust. 5. Znak A-7 „ustąp pierwszeństwa” ostrzega o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem. Znak A-7 znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 86. Par. 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości od 500 zł do 5000 zł

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

8 punktów karnych

Kod

D 01

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Kradzież w sklepie
Samochody na chodnik – piesi, won, na jezdnię!
Dziecko na rowerku na drodze dla rowerów
Niewyposażenie nieruchomości w pojemniki na śmiecie
Zakaz jazdy hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Pozostaw komentarz