Pies w domu oznacza nie tylko same przyjemności płynące z kontaktu ze zwierzęciem i dobroczynnych aspektów z tego płynących na ludzką psychikę, lecz także szereg obowiązków, o których z reguły zapomina się decydując na jego posiadanie. Szczególnie przykrym jest niestety konieczność uprzątnięcia po swoim pupilu nieczystości w postaci odchodów, zazwyczaj eufemistycznie nazywanych „kupą”, pozostawionych w trakcie spaceru na trawniku lub w szeregu innych mniej lub bardziej dziwnych miejsc. O ile, dla właścicieli czworonogów jest to jeden z minusów, które godzą się zaakceptować biorąc psa, to dla osób postronnych codzienne obcowanie z nieczystościami pozostawionymi przez zwierzęta w przestrzeni publicznej to coś, czego nie muszą tolerować.
A fakty są niestety takie, że jak Polska długa i szeroka, strach wejść na trawnik koło bloku i uważać trzeba spacerując po chodniku, bo wdepnąć można w niezłą kabałę. Natomiast zimą i na przednówku, oczom stęsknionym za bogatym kolorytem wiosny i lata ukazują się jedynie brązowe i żółte plamy pozostawione przez milusińskich podczas wieczornej przechadzki przed snem.
Żarty żartami, ale odchody zwierząt zawierają również niezliczoną ilość groźnych chorób, bakterii i drobnoustrojów, niebezpieczną dla innych zwierząt oraz ludzi. Tasiemczyca, tasiemiec bąblowcowy, salmonella, giardioza, leptospiroza, toksokaroza, dipylidoza, campylobacter, yersinia – do wyboru, do koloru. Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, więc warto pochylić się nad tym problemem i sprzątnąć po swoim psie. Tym bardziej, że jest to obowiązek spoczywający na każdym właścicielu psa i innych zwierząt hodowlanych także.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 roku nakłada na poszczególne gminy w Polsce obowiązek stworzenia odpowiednich warunków do utrzymania czystości i porządku na podległym obszarze.
Art. 3. Ust. 2. Pkt. 13. Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności określają wymagania wobec osób utrzymujących zwierzęta domowe w zakresie bezpieczeństwa i czystości w miejscach publicznych.
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Na tej podstawie, rada gminy, a w gminach miejskich – rada miasta, ustala swój własny regulamin, który jest aktem prawa miejscowego adresowanym do mieszkańców zamieszkałych na terenie gminy. W Warszawie, to Rada m. st. Warszawy uchwala „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy”, który określa szczegółowe zasady w tym zakresie.
§ 22. niniejszego regulaminu zobowiązuje właścicieli zwierząt hodowlanych do utrzymania czystości w miejscach publicznych / terenach przeznaczonych do użytku wspólnego poprzez natychmiastowe usunięcie powstałych zanieczyszczeń stałych – odchodów zwierząt i umieszczenie ich w przeznaczonych do tego pojemnikach lub koszach na odpady zmieszane. Z obowiązku tego zwolnieni są jedynie opiekunowie psów wykorzystywanych przez służby mundurowe podczas wykonywania zadań służbowych oraz właściciele psów asystujących.
Z obowiązku sprzątania po swoich zwierzętach nie są zwolnieni właściciele nieruchomości indywidualnych. Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 5 grudnia 2008 roku, nakłada na nich powinność utrzymania swojej własności w należytym stanie i czystości poprzez, m. in. usuwanie odchodów pozostawionych przez przebywające tam zwierzęta.
Art. 22. Ust. 1. Pkt. 4. Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności usuwać odchody zwierząt z nieruchomości.
Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
Niezastosowanie się do obowiązującego regulaminu jest wykroczeniem. Właściciel psa lub innego zwierzęcia hodowlanego, który nie uprzątnie kupy po swoim psie i zostanie na tym złapany może zostać ukarany mandatem karnym. Sprawa może również trafić do sądu.
Wykroczenie
Niezastosowanie się do obowiązku bezzwłocznego usunięcia odchodów po psie z terenu przeznaczonego do wspólnego użytku.
Naruszone przepisy
Uchwała nr LXV/2148/2022 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 9 czerwca 2022 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy
§ 22. Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed
zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.
Ust. 1. Utrzymujący i wyprowadzający zwierzęta domowe są zobowiązani do bezzwłocznego usuwania
zanieczyszczeń stałych w postaci odchodów tych zwierząt z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.
Kwalifikacja prawna
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń
Art. 145. Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.
Wysokość mandatu
Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości od 50 zł do 500 zł
Uprawnienia mandatowe
Zobacz także
Zaśmiecanie
Przeklinanie w miejscu publicznym
Niszczenie plakatów
Umieszczanie słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym
Nieuzasadnione użycie tylnego światła przeciwmgielnego
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.
Pozostaw komentarz