1 czerwca 2021 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o Ruchu Drogowym (Dz.U. poz. 463), która wprowadza przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach. Wysokie mandaty, które następnie wprowadzono ostudziły gorące głowy i temperamenty kierowców na tyle, że zdecydowali się znacząco zwolnić prędkość widząc przejście dla pieszych. Dzięki temu spadła też liczba dramatycznych relacji na temat wypadków z udziałem pieszych i rozpędzonych samochodów.
Warto pamiętać, że sprawca wykroczenia polegającego na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 1500 zł. Kwota mandatu wzrośnie do 3000 zł jeżeli wykroczenie zostanie popełnione po raz drugi.
Ale, również pieszy przechodzący przez przejście dla pieszych powinien pamiętać o pewnej zasadzie obowiązującej przynajmniej w niektórych miastach, przynajmniej w takich z siecią tramwajów miejskich. Mianowicie, chodzi tu o fakt, że na przejściu dla pieszych na którym nie występuje sygnalizacja świetlna, to tramwaj, a nie pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przejazdu.
Art. 13. Ust. 1a. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
W ten sposób może nawet dojść do zaskakującej sytuacji. Na drodze dwujezdniowej o dwóch kierunkach ruchu, gdzie pomiędzy jezdniami przebiega torowisko tramwajowe a tuż przed przejściem dla pieszych znajduje się przystanek tramwajowy, samochody jadące w przeciwnych kierunkach zatrzymują się, aby przepuścić pieszego chcącego przejść przez przejście. Ale, w tym wypadku to nie pieszy ma pierwszeństwo, tylko tramwaj odjeżdżający z przystanku, który jedzie pierwszy. Dopiero wtedy pieszy przechodzi przez ulicę, a na końcu kontynuują jazdę pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem.
Warto pamiętać o tym przepisie.
Zobacz także
Nagłe wejście na przejście dla pieszych
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych
Zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych
Czy rower to pojazd i co z tego wynika?
Nieobyczajny wybryk
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.
Pozostaw komentarz