Przejazd rowerem po przejściu dla pieszych

Przejazd na rowerze po przejściu dla pieszych na drugą stronę ulicy jest zabroniony. Wszyscy rowerzyści nawet jeżeli obecnie nie posiadają innych uprawnień, powinni to pamiętać z podstawówki, kiedy brali udział w szkoleniu na kartę rowerową. Jest to niebezpieczne przede wszystkim dla nich samych, bo poruszają się zbyt szybko i kierowca samochodu może mieć za mało czasu, aby zahamować w porę widząc ich wjeżdżających na przejście; jak i dla pieszych przechodzących przez przejście, którzy mogą zostać potrąceni przez manewrujący rower.

Przejście dla pieszych – powierzchnię jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczoną do przechodzenia przez pieszych, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Prawidłowo oznakowane przejście dla pieszych składa się ze znaków drogowych pionowych i poziomych. Oznakowanie pionowe to znak informacyjny D-6 „przejście dla pieszych”. Oznakowanie poziome tzw. „zebra” – równoległe do osi jezdni linie, czyli znak P-10, ten również nazywa się „przejście dla pieszych”. Przejście, które nie posiada jednego z ww. wymienionych znaków nie stanowi prawidłowo oznakowanego przejściem dla pieszych.

Jednym słowem, rowerzysta musi zejść z roweru przed przejściem dla pieszych, przeprowadzić go na drugą stronę i tam wsiąść na rower ponownie. Jeżeli tak nie robi popełnia wykroczenie i może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości od 50 zł do 100 zł.


Wykroczenie

Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych innym pojazdem niż pojazd silnikowy.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 26. Ust. 3. Pkt. 3. Kierującemu pojazdem zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 86b. § 2. w związku z § 1, pkt. 5

Art. 86b. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, prowadząc pojazd mechaniczny:
1) wbrew obowiązkowi nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu,
2) nie zatrzymuje pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej,
3) wyprzedza pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem,
4) omija pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
5) narusza zakaz jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych, podlega karze grzywny nie niższej niż 1500 złotych.
§ 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, prowadząc inny pojazd niż określony w tym przepisie, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości od 50 do 100 zł

Punkty karne

0

Kod

K04


Zobacz także

Jazda rowerem po chodniku
Jazda na rowerze poza drogą dla rowerów
Jazda na rowerze bez trzymanki
Palenie papierosów w lesie
Jazda samochodem w dzień bez wymaganych świateł

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

3 odpowiedzi na „Przejazd rowerem po przejściu dla pieszych”

  1. […] Przejazd rowerem po przejściu dla pieszych […]

  2. […] Przejazd rowerem po przejściu dla pieszych […]

  3. […] Przejazd rowerem po przejściu dla pieszych […]

Pozostaw komentarz