Uniemożliwienie autobusowi włączenia się do ruchu

Autobus naprawdę zasługuje na to, żeby umożliwić mu swobodny wyjazd z zatoki przystankowej i płynne włączenie się do ruchu. Dla samotnego kierowcy podróżującego w samochodzie przepuszczenie autobusu wiozącego 50 lub więcej osób to nie tylko obowiązek umocowany prawnie w Prawie o ruchu drogowym, ale także powinność. Kierowca autobusu sygnalizując zamiar włączenia się do ruchu ma prawo spodziewać się, że inni uczestnicy mu to umożliwią, a po upewnieniu się co do tego może wykonać manewr zmiany pasa ruchu. Niezastosowanie się do wyżej wymienionej regulacji rodzi ryzyko otrzymania mandatu karnego w wysokości … i tu niespodzianka – 200 zł.

Źródło: Youtube / Kanał: mandatownik

Autobus – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Wykroczenie

Uniemożliwienie włączenia się do ruchu autobusowi (trolejbusowi) sygnalizującemu zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię z oznaczonego przystanku na obszarze zabudowanym.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 18. Ust. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.

Ust. 2. Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mowa w Ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 90. Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 200 zł

Punkty karne

0

Kod

Z01


Zobacz także

Parkowanie na przystanku autobusowym
Parkowanie na linii przystankowej
Nieuprawniona jazda po buspasie
Agresja na drodze
„Złota zasada” w ruchu drogowym

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

5 odpowiedzi na „Uniemożliwienie autobusowi włączenia się do ruchu”

  1. […] Uniemożliwienie autobusowi włączenia się do ruchu […]

  2. […] Uniemożliwienie autobusowi włączenia się do ruchu […]

  3. […] Uniemożliwienie autobusowi włączenia się do ruchu […]

  4. […] Uniemożliwienie autobusowi włączenia się do ruchu […]

  5. […] Uniemożliwienie autobusowi włączenia się do ruchu […]

Pozostaw komentarz