Zakaz zatrzymania 15 m od wysepki

Wysepki na środku jezdni, przez które przebiega przejście dla pieszych, pełnią kilka istotnych funkcji. Po pierwsze, stanowią one bezpieczny obszar, który umożliwia pieszym bezpieczne przekroczenie drogi, dzieląc jezdnię na dwie części. To znacząco ułatwia pokonanie ruchliwej ulicy, zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej. Ponadto, wysepki działają jako punkty orientacyjne dla kierowców, informując ich o miejscach, w których najprawdopodobniej będą musieli ustąpić pierwszeństwa pieszym. Dodatkowo, tworzą one tzw. „bezpieczne przestrzenie” dla pieszych, gdzie ci mogą zatrzymać się w trakcie pokonywania drogi, zwłaszcza gdy przechodzą przez szersze arterie miejskie. Dzięki wysepkom, poprawia się ogólna bezpieczeństwo ruchu drogowego i zabezpieczane są prawa pieszych do swobodnego poruszania się po mieście.

Istnieje również przepis w Prawie o ruchu drogowym, zakazujący zatrzymywania się pojazdów w odległości mniejszej niż 15 metrów od punktów krańcowych wysepki, gdy jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu. Wprowadzony on został w celu zapewnienia płynności ruchu pojazdów i bezpieczeństwa pieszych przechodzących przez przejście, a znajdujących się na wysepce. Zakaz zatrzymywania pojazdów w tej odległości ma na celu uniknięcie utrudnień w ruchu, zwłaszcza w miejscach o ograniczonej szerokości pasa ruchu. Przepis ten ma również na celu zapewnienie wystarczającej przestrzeni na przejazd dla większych pojazdów, takich jak autobusy czy ciężarówki, umożliwiając im swobodne omijanie wysepek. W przypadku parkowania pojazdów w bezpośrednim sąsiedztwie wysepki, szczególnie gdy jezdnia ma tylko jeden pas ruchu z prawej strony wysepki, mogą wystąpić trudności w manewrowaniu i przejeździe przez większe pojazdy.

Oprócz mandatu karnego, które może być nałożone na kierowcę łamiącego przepisy dotyczące parkowania, istnieje ryzyko, że blokujący pojazd zostanie odholowany. Procedura holowania pojazdu wiąże się z dodatkowymi kosztami, które ponosi właściciel blokującego pojazdu.


Wykroczenie

Zatrzymanie pojazdu w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeżeli jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 49. Ust. 1. Pkt. 10. Zabrania się zatrzymania pojazdu:w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeżeli jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł.

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

1 punkt karny

Kod

H 28

Uprawnienia mandatowe

Policja, Straż Miejska


Zobacz także

Znak zakazu B-33 ograniczenie prędkości
Wchodzenie na torowisko na czerwonym
„Złota zasada” w ruchu drogowym
Zakłócanie spokoju i porządku
Nieutrzymanie porządku na terenie nieruchomości

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Zakaz zatrzymania 15 m od wysepki”

  1. […] Zakaz zatrzymania 15 m od wysepki […]

  2. […] Zakaz zatrzymania 15 m od wysepki […]

Pozostaw komentarz