Czy można przewozić psa komunikacją miejską w Warszawie

Tak, ale pod pewnymi warunkami. Trzeba jednocześnie pamiętać, że to kierowca autobusu (lub motorniczy tramwaju) jest odpowiedzialny za wszystko, co dzieje się w nim dzieje, w tym o rzecz najważniejszą – bezpieczeństwo pasażerów.

Szczegółowe informacje dotyczące przewozu zwierząt komunikacją miejską w Warszawie znaleźć można w przepisach porządkowych obowiązujących w lokalnym transporcie zbiorowym organizowanym przez m. st. Warszawa – Rozdział III „Przewóz bagażu i zwierząt”

§ 12. Ust. 1. Pasażer może przewozić w pojazdach bagaż i zwierzęta, jeżeli istnieje możliwość umieszczenia bagażu i zwierząt w pojeździe tak, aby nie utrudniać przejścia i nie narażać na szkodę osób i mienia innych pasażerów oraz nie zasłaniać widoczności obsłudze pojazdu i nie zagrażać bezpieczeństwu ruchu.

Przepisy porządkowe obowiązujące w lokalnym transporcie zbiorowym organizowanym przez m. st. Warszawa

Sprawa najważniejsza i jednoznacznie rozstrzygnięta w przepisach WTP (Warszawskiego Transportu Publicznego). Pies może podróżować w autobusie / tramwaju / metrze pod warunkiem, że:

  • nie zachowuje się agresywnie i nie jest uciążliwy dla pasażerów,
  • ma założony kaganiec i jest trzymany na smyczy,
  • nie zajmuje miejsca przeznaczonego do siedzenia.
Źródło: Youtube.com / Kanał: Między Przystankami

Pamiętać należy w szczególności, żeby podczas całego przejazdu sprawować pieczę nad przewożonym psem (zwierzęciem), aby nie stanowił on niebezpieczeństwa dla pozostałych pasażerów. Właściciel powinien podjąć wszelkie kroki, aby zapobiec jakimkolwiek szkodom, do których mógłby przyczynić się ich pupil.

W przypadku kiedy pasażer przewożący psa nie stosuje się do zasad zawartych w przepisach, kierowca autobusu / motorniczy tramwaju lub przedstawiciel przewoźnika ma prawo do zażądania opuszczenia pojazdu przez pasażera wraz z przewożonym zwierzęciem. A, pasażer jest zobowiązany zastosować się do takiego polecenia. Na miejsce może również zostać wezwana Straż Miejska celem asystowania kierowcy w egzekwowaniu przepisów.


Zobacz także

Czy można przewozić rower w autobusie w Warszawie
Uniemożliwienie autobusowi włączenia się do ruchu
Zakaz jazdy hulajnogą elektryczną pod wpływem alkoholu
Zanieczyszczanie drogi publicznej
Nieumieszczanie informacji o szkodliwości picia alkoholu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

4 odpowiedzi na „Czy można przewozić psa komunikacją miejską w Warszawie”

  1. […] Czy można przewozić psa komunikacją miejską w Warszawie […]

  2. […] Czy można przewozić psa komunikacją miejską w Warszawie […]

  3. […] Czy można przewozić psa komunikacją miejską w Warszawie […]

  4. […] Czy można przewozić psa komunikacją miejską w Warszawie […]

Pozostaw komentarz