Temat bezpieczeństwa znowu powraca jak bumerang. Tym razem sprawa dotyczy rowerzystów, którzy wielokrotnie nie mając uprawnień do kierowania jakimkolwiek pojazdem, nie orientują się również sprawach związanych z podstawami ruchu drogowego. Obserwując typowe zachowania rowerzystów stwierdzić można, że popełniają wykroczenie za wykroczeniem. Ich szkodliwość jednak jest wielokrotnie niższa niż w przypadku pojazdów samochodowych. Jednak niebezpieczeństwo, które generują dla innych uczestników ruchu, jak również dla siebie jest warte odnotowania.
Jednym z często popełnianych wykroczeń jest, tzw. jazda „bez trzymanki”, czyli nietrzymania rąk na kierownicy roweru. Owszem, przyjemna i odciążająca ramiona zwłaszcza po długiej jeździe rowerem, ale jednocześnie niebezpieczna, Ławo w ten sposób stracić równowagę i zaliczyć spektakularną wywrotkę. Niebezpieczniej robi się, gdy rowerzysta postanowi wykonać ten manewr na szosie wśród samochodów lub na drodze dla rowerów mijając innych rowerzystów. Konsekwencje takiego zachowania i utraty panowania nad rowerem mogą być bardzo nieprzyjemne. Ryzykanci, w przypadku stwierdzenia jazdy „bez trzymanki” zostaną ukarani mandatem karnym w wysokości 50 zł. Jeżeli doprowadzą swoim zachowaniem do wypadku, oprócz większej kwoty pieniędzy mogą stracić swoje zdrowie lub narazić na cierpienia innych. Warto o tym pamiętać.
Wykroczenie
Naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach.
Naruszone przepisy
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
Art. 33. Ust. 3. Pkt. 2. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach.
Kwalifikacja prawna
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń
Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.
Wysokość mandatu
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.
Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 50 zł
Punkty karne
0
Kod
brak
Zobacz także
Jazda na rowerze poza drogą dla rowerów
Znak B-9 zakaz wjazdu rowerów
Czy rower to pojazd i co z tego wynika?
Handel na terenie gminy poza miejscem wyznaczonym
Nieusunięcie pojazdów po kraksie bez ofiar w ludziach
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.
Pozostaw komentarz