Kto może uzyskać kartę parkingową osoby niepełnosprawnej

Karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej jest przeznaczona dla osób, które mają znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Oto kto może otrzymać taką kartę i jakie kroki należy podjąć:

Każdy, kto ma stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, wskazane w orzeczeniu o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień, może otrzymać kartę parkingową.

Karta parkingowa jest również dostępna dla placówek, które zajmują się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych ze znacznymi ograniczeniami możliwości samodzielnego poruszania się. Takie placówki to m.in.: domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, ośrodki wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej, etc.

Karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych to nie tylko udogodnienie, ale często konieczność dla wielu osób z ograniczoną mobilnością. Dzięki niej mają one możliwość parkowania na miejscach przeznaczonych dla nich na zatłoczonych parkingach w miastach. Ważne jest, aby korzystając z tych przywilejów, pamiętać o odpowiedzialności. Zajmowanie miejsc oznaczonych dla osób niepełnosprawnych bez karty to nie tylko nieetyczne zachowanie, ale także podlega wysokim karom finansowym. Dlatego też, aby zachować szacunek dla osób z niepełnosprawnościami oraz uniknąć konsekwencji prawnych, należy pamiętać o zasadach korzystania z karty parkingowej i zawsze parkować zgodnie z przepisami.

Aby uzyskać kartę parkingową, można złożyć wniosek do powiatowego lub miejskiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Wniosek powinien zawierać odpowiednie dokumenty potwierdzające niepełnosprawność oraz wskazania do ulg i uprawnień.

Karta parkingowa jest ważnym narzędziem ułatwiającym osobom niepełnosprawnym dostęp do miejsc parkingowych.


Zobacz także

Samochody na chodnik – piesi, won, na jezdnię!
Dziecko na rowerku na drodze dla rowerów
Znak B-4 zakaz wjazdu motocykli
Nieutrzymanie porządku w środku komunikacji publicznej
Jazda samochodem przewożącym pasażerów z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Komentarze

Pozostaw komentarz