Niepełnosprawni a znaki drogowe

Istnieją osoby, które w określonych sytuacjach mogą nie stosować się do niektórych przepisów ruchu drogowego, a konkretnie do niektórych znaków drogowych. Tak jest m. in. w przypadku osób niepełnosprawnych.

Oprócz wyjątkowo dobrze oznakowanych miejsc parkingowych, które ułatwiają zaparkowanie pojazdu osobom niepełnosprawnym na zatłoczonych ulicach miejskich, mają one także możliwość pozostawienia samochodu w strefie obowiązywania niektórych znaków zakazu, które widnieją poniżej.

B-1 – zakaz ruchu w obu kierunkach

B-3 – zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych

B-3a – zakaz wjazdu autobusów

B-4 – zakaz wjazdu motocykli

B-10 – zakaz wjazdu motorowerów

B-35 – zakaz postoju

B-37 – zakaz postoju w dni nieparzyste

B-38 – zakaz postoju w dni parzyste

B-39 – strefa ograniczonego postoju

Z powyższych znaków, chyba najczęściej występującym jest B-35 „zakaz postoju”, stosowany w miejscach – przy urzędach, stacjach metra, budynkach mieszkalnych, gdzie dopuszczalne jest krótkotrwałe unieruchomienie pojazdu celem, np. wysadzenia pasażera lub wyładowania zakupów. W takich lokalizacjach osoby niepełnosprawne mogą pozwolić sobie na więcej i pozostawić swój pojazd na dłuższy okres czasu, niż 1 minuta.

Szczególna ostrożność – ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Warunkiem jest jednak pozostawienie auta z zachowaniem szczególnej ostrożności, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniało ono poruszanie się innym uczestnikom ruchu drogowego; oraz, wyłożenie w widocznym miejscu za przednią szybą karty parkingowej osoby niepełnosprawnej lub karty kombatanta.

Wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych (str. 1)

Wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych (str. 2)

Wzór karty kombatanta (str. 1)

Wzór karty kombatanta (str. 2)

Warto pamiętać także i o tym, że karta parkingowa osoby niepełnosprawnej wyłożona w widocznym miejscu za przednią szybą zapobiegnie również odholowaniu pojazdu w przypadku jego pozostawienia za znakiem B-35 „zakaz postoju” z tabliczką T-24 „odholowanie na koszt właściciela”.

Niniejszym przepisom podlegają również osoby przewożące osoby niepełnosprawne dysponujące kartą parkingową lub kartą kombatanta.


Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 33. Ust. 2. Uprawniona osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym, oraz kierujący pojazdem przewożący taką osobę mogą, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do zakazów wyrażonych znakami: B-1, B-3, B-3a, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 i B-39.


Zobacz także

Prace na drodze a znaki drogowe
Znak B-35 zakaz postoju
Odholowanie z miejsca parkingowego dla osoby niepełnosprawnej
Znak B-35 lub B-36 z tabliczką T-24 odholowanie na koszt właściciela
Naruszenie godności symboli państwowych

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

3 odpowiedzi na „Niepełnosprawni a znaki drogowe”

  1. […] Niepełnosprawni a znaki drogowe […]

  2. […] Niepełnosprawni a znaki drogowe […]

  3. […] Niepełnosprawni a znaki drogowe […]

Pozostaw komentarz