Przejście sugerowane

Definicja sugerowanego przejścia dla pieszych pojawia się po raz pierwszy 21 września 2022 w znowelizowanej ustawie o ruchu drogowym, ale na drogach przejścia takie funkcjonują już od dawna, chociaż ich nazwa nie została wcześniej usankcjonowana.

Przejście sugerowane – nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Z definicji wynika, że takie przejście nie jest w żaden sposób oznakowane znakami drogowymi, czyli znakiem poziomym P-10 „przejście dla pieszych” i znakiem pionowym D-6 „przejście dla pieszych”, a jedynie jest technicznie dostosowane do przejścia na drugą stronę ulicy poprzez, np. obniżenie krawężników. Lub, jest wyłącznie oznakowane znakiem poziomym P-10 „przejście dla pieszych” – jak chociażby przejścia na drogach dla rowerów, które formalnie przejściami dla pieszych nie są, gdyż w większości nie posiadają oznakowania pionowego w postaci znaku D-6.

Najważniejsza rzecz, która jest związana z takimi przejściami, to fakt, że piesi na przejściach sugerowanych pierwszeństwa nie mają! Kierowca, w związku z tym, nie musi zatrzymywać samochodu, aby przepuścić pieszego na drugą stronę ulicy. To pieszy jest zobowiązany zatrzymać się i zaczekać aż pojazd przejedzie i dopiero wtedy przejść przez ulicę.

Podobno badania naukowe wskazują, że tak jest dla pieszych bezpieczniej – nie mają tego złudnego przeświadczenia, że to oni są uprzywilejowani, co wszyscy kierowcy wiedzą i stosują w praktyce zatrzymując samochody umożliwiając bezpieczne przejście przez jezdnię. Że tak nie jest, można się przekonać od czasu do czasu, słysząc, iż kolejny pieszy zginął potrącony na przejściu dla pieszych. Może więc i dobrze będzie pozbawić pieszego pierwszeństwa na przejściu sugerowanym – będzie musiał zaczekać, aż przejadą wszystkie samochody i wtedy bezpiecznie przejść.


Zobacz także

Przejście dla pieszych na drodze dla rowerów
Nagłe wejście na przejście dla pieszych
Przejazd rowerem po przejściu dla pieszych
Nieustąpienie pieszemu na drodze dla pieszych i rowerów
Przejście na czerwonym świetle

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

5 odpowiedzi na „Przejście sugerowane”

  1. […] Przejście sugerowane – mandatownik.pl 14/10/2022 […]

Pozostaw komentarz