Używanie pojazdu w sposób powodujący uciążliwości

Życie w czystych i cichych miastach jest ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia ich mieszkańców. Samochody powodują wzrost hałasu i zwiększoną emisję spalin. Silniki samochodów emitują hałas, który może być uciążliwy dla mieszkańców i powodować stres i bezsenność. Ponadto, samochody wytwarzają duże ilości spalin, które zanieczyszczają powietrze i powodują zwiększone ryzyko chorób związanych z układem oddechowym i układem krążenia.

Wszyscy powinni dążyć do tego, aby korzystając z samochodu nie powodować nadmiernego hałasu i emisji spalin. Każdy kierujący może przyczynić się do poprawy jakości powietrza i redukcji hałasu poprzez:

  • Kontrolowanie prędkości jazdy, co pozwala na zmniejszenie hałas i emisję spalin.
  • Regularne serwisowanie samochodu, aby zapewnić jego sprawność i efektywność paliwową.
  • Wybieranie samochodów o niższej emisji spalin, takich jak samochody elektryczne lub hybrydowe.

Przepis ustawy Prawo o ruchu drogowym dotyczący zakazu używania pojazdu w sposób powodujący nadmierną emisję spalin, ustala ograniczenia dotyczące kierowania lub używania samochodu w sposób powodujący nadmierny hałas lub emisję spalin. W praktyce można uznać, że następujące zachowania sprzyjają powodowaniu nadmiernej ilości spalin lub hałasu:

  • Nieodpowiednie korzystanie z przyspieszenia, np. agresywne przyspieszanie i hamowanie.
  • Używanie samochodu z niesprawnymi elementami, takimi jak niedziałające tłumiki.
  • Korzystanie z samochodu z nieodpowiednio wyregulowanymi parametrami, takimi jak nieodpowiednio ustawione luzy zaworowe, co może prowadzić do wzrostu emisji spalin.
  • Korzystanie z samochodu zatankowanego nieodpowiednim paliwem.
  • Udział w samochodowych wyścigach ulicznych.
  • Popularne wśród młodych kierowców „kręcenie bączków” na parkingu przed supermarketem.

W praktyce decyzja o tym, czy kierowca popełnił naruszył Art. 60. Ust. 2. Pkt. 2. Ustawy Prawo o ruchu drogowym, będzie podejmowana przez policjanta na podstawie jego subiektywnej oceny. Policjant będzie musiał ustalić, czy kierowca kierował pojazdem w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin lub hałasem, i w razie potrzeby wydać decyzję o nałożeniu kary.

Należy jednak pamiętać, że subiektywna ocena policjanta musi być oparta na obiektywnych kryteriach, takich jak przepisy i normy dotyczące hałasu i emisji spalin. Dlatego też ważne jest, aby policjanci byli odpowiednio wykształceni i przeszkoleni w zakresie pomiaru hałasu i emisji spalin oraz stosowania odpowiednich przepisów. W ten sposób można zapewnić, że decyzje będą podejmowane w sposób obiektywny i zgodny z prawem.

Przejdź na stronę 2.

Strony: 1 2


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze