Znak B-1 z tabliczką T-24 razem. Czy to ma sens?

Znak drogowy B-1 oznacza „zakaz ruchu w obu kierunkach” i stosuje się w celu zamknięcia odcinka drogi dla ruchu wszelkich pojazdów. Powody zamknięcia ruchu mogą obejmować prowadzenie robót drogowych, zły stan techniczny drogi zagrażający bezpieczeństwu, przeznaczenie drogi do celów inne niż ruch pojazdów, oraz ograniczenie ruchu tylko do określonych rodzajów pojazdów, np. autobusów miejskich. W sytuacjach, gdy istnieje możliwość odstępstwa od zakazu, umieszcza się tabliczkę z napisem „Nie dotyczy” wraz z symbolem pojazdu lub określeniem, takim jak „Nie dotyczy TAXI”. Jeśli znak B-1 znajduje się na wylocie ze skrzyżowania, stosuje się również znaki dopełniające, takie jak zakaz B-21 lub B-22, bądź znaki nakazu od C-1 do C-8.

§ 16. Ust. 1. Znak B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach” oznacza zakaz ruchu na drodze pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy; znak może być ustawiony na jezdni.

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

Tabliczka T-24 pełni funkcję informacyjną w kontekście znaków B-35 lub B-36, które oznaczają zakaz pozostawiania pojazdu w określonym miejscu. Jej umieszczenie pod tymi znakami ma na celu poinformowanie kierowców, że pozostawienie pojazdu w tym obszarze skutkować będzie usunięciem go na koszt właściciela. Tabliczka T-24 stanowi więc ostrzeżenie dla użytkowników drogi, informując ich o konsekwencjach naruszenia zakazu parkowania, co może obejmować opłaty za usunięcie pojazdu. Jest to środek mający na celu egzekwowanie przestrzegania ustalonych przepisów ruchu drogowego i utrzymanie porządku na danym obszarze.

T-24 tabliczka wskazująca, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

Zobacz także

Znak B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach
Znak B-35 lub B-36 z tabliczką T-24 odholowanie na koszt właściciela
Przebieganie przez przejście dla pieszych
Znak B-3a zakaz wjazdu autobusów
Znak P-4 linia podwójna ciągła

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

, ,

przez

Tagi:

Komentarze

Pozostaw komentarz