Kierowcy zbliżając się do skrzyżowania powinni zachować szczególną ostrożność, tego wymagają od nich przepisy ruchu drogowego. Natomiast, w czasie godzin szczytu, podczas zwiększonej ilości pojazdów na ulicach, dojeżdżając do skrzyżowania muszą ocenić, czy wjeżdżając na nie będą mogli bez przeszkód opuścić je po drugiej stronie. Kilka samochodów, które mogą pozostać na środku przecięcia się ulic jest w stanie skutecznie zablokować drożność dróg i doprowadzić do powstania rosnących korków. Nie trzeba tutaj wspominać o nerwach kierowców, które są przez podobne sytuacje generowane.
Szczególna ostrożność – ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest w takich sytuacjach powstrzymanie się od wjazdu na skrzyżowanie i poczekanie na kolejną zmianę świateł, bo jeżeli samochody, które wjechały na nie wcześniej nie będą mogły z niego zjechać, może się okazać, że i my zostaniemy na jego środku. Oprócz „obtrąbienia” przez innych kierowców, możemy się wtedy spodziewać także mandatu w wysokości 300 zł przyznanego przez policjanta i czterech punktów karnych.
Wykroczenie
Naruszenie zakazu wjeżdżania na skrzyżowanie, jeśli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca kontynuowania jazdy.
Naruszone przepisy
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
Art. 25. Ust. 4. Pkt. 1. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
Kwalifikacja prawna
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń
Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.
Wysokość mandatu
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.
Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.
Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 300 zł
Punkty karne
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego
Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.
4 punkty karne
Kod
H 13
Uprawnienia mandatowe
Zobacz także
Nagłe wejście na przejście dla pieszych
Czy można przewozić rower w autobusie w Warszawie
Nieustąpienie pierwszeństwa w związku ze znakiem B-20 STOP
Znak C-16 droga dla pieszych
Zmiana opłat za odholowanie pojazdów w roku 2022
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.
Pozostaw komentarz