Mody się zmieniają. Obecnie, w dobrym tonie jest powrót z imprezy do domu hulajnogą elektryczną. Nie szkodzi, że było pite. Hulajnoga to przecież nie samochód, nie sposób kogoś zabić na pasach – nawet jakby się mocno chciało. No, może istnieje jakaś mała szansa, ale trzeba by dobrze trafić. I, raczej dziecko, bo małe i delikatne. A, że samemu można złamać nogę lub skręcić kark, to nikomu nic do tego. Moja decyzja, moje ryzyko.
Logika pijaka za „kółkiem” jest nieprzewidywalna jak on sam. Jest jak niewypał – niepodobna domyśleć się czy wybuchnie i kiedy, ale jest to niemal pewne.
O pijanych kierowcach i ich ofiarach mówi się od lat. Pisze się artykuły, kręci filmy i reportaże. Przygotowuje kampanie społeczne. Uświadamia … i, nic się nie zmienia. Ciągle ich nowe zastępy są gotowe wyjechać na drogi i siać śmierć.
Policja łapie ich setkami i tysiącami, przytacza statystyki ze świąt i wakacji, ale przecież szansa, że pijak trafi na policjanta jest raczej mała. Tysiącom innych udaje się dojechać do celu nieskontrolowanym, nie niepokojonym … kolejny raz. Jest potem o czym rozmawiać z kolegami, chwalić się, że się udało.
Czy wysokie kwoty mandatów przyczynią się zmiany zachowania. Raczej nie. No, przecież jak wielkiego trzeba mieć pecha, żeby trafić na „gliniarza”. Otrzymanie wysokiego mandatu, to mglista perspektywa niegodna uwagi. Bardziej może się przydarzyć kierującemu samochodem, bo jakoś bardziej rzuca się w oczy, ale hulajnoga. Szybko się nią pomyka, raz dwa i na miejscu, niezauważony. Do czasu …
Wykroczenie
Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu.
Naruszone przepisy
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
Art. 45. Ust. 1. Pkt. 1. Zabrania się kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
Kwalifikacja prawna
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń
(Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.)
Art. 87. § 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
Wysokość mandatu
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.
Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.
Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 2500 zł
Punkty karne
brak
Kod
brak
Uprawnienia mandatowe
Zobacz także
Po spożyciu alkoholu, czy w stanie nietrzeźwości?
Zakaz jazdy hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu
Zmuszanie innych pojazdów do najeżdżania na linię ciągłą
Nieprawidłowe parkowanie pojazdu na jezdni
Parkowanie na chodniku bez pozostawienia przejścia pieszym
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.
Pozostaw komentarz