Puszczanie psa luzem w lesie

Wszyscy mają swoje własne wyobrażenie lasu w swojej głowie. W razie potrzeby prawną definicję można znaleźć w ustawie o lasach z dnia 28 września 1991 roku:

Art. 3. Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:
1) o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawiony:
a) przeznaczony do produkcji leśnej lub
b) stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo
c) wpisany do rejestru zabytków;
2) związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.

Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach

Las to też m. in. miejsce zamieszkiwane przez dzikie zwierzęta, ich dom, w którym żyją, żywią się i rozmnażają. Człowiek, w czasach współczesnych, jest w lesie jedynie gościem przebywającym tam tymczasowo, przeważnie w celach rekreacyjnych. Bywa, że w towarzystwie psa.

Spacery z psem w lesie nie są zabronione. Musi się to jednak odbywać w warunkach, w których właściciel sprawuje nad swoim czworonogiem pełną kontrolę. Rozumie się przez to również trzymanie psa na smyczy. Zabronione jest natomiast puszczanie psa luzem. Wyjątkiem są polowania.

Powodów takiego zakazu można przytoczyć bez liku. Jako główny można chyba wymienić płoszenie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Ale, istnieją również zagrożenia dla psa, który może zostać pogryziony przez wściekłego lisa i stać się nosicielem wścieklizny lub zatruć się po zjedzeniu padliny. Warto więc zastanowić się dwa razy zanim uwolni się psa ze smyczy.


Wykroczenie

Puszczanie w lesie luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach

Art. 30. Ust. 1. Pkt. 13. W lasach zabrania się puszczania psów luzem.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości od 20 zł do 500 zł


Zobacz także

Pierwszeństwo pieszego na przejściu przed pojazdem nie obejmuje tramwaju
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania
Jazda za pojazdem uprzywilejowanym
Nagłe wejście na przejście dla pieszych
Znak D-45 koniec strefy płatnego parkowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

7 odpowiedzi na „Puszczanie psa luzem w lesie”

  1. […] Puszczanie psa luzem w lesie […]

  2. […] Puszczanie psa luzem w lesie […]

  3. […] Puszczanie psa luzem w lesie […]

  4. […] Puszczanie psa luzem w lesie […]

  5. […] Puszczanie psa luzem w lesie […]

Pozostaw komentarz