Z roku na rok dochodzi do co raz większej liczby wypadków, których przyczyną było korzystanie z telefonów komórkowych i smartfonów. Brawurą i niepotrzebnym ryzykiem jest rozmowa telefoniczna podczas jazdy, podczas której telefon trzymany jest jedną ręką przy uchu. Jeszcze większą niefrasobliwością jest korzystanie podczas jazdy samochodem ze smartfona – odbieranie i pisanie sms’ów, czy korzystanie z map. Chwila nieuwagi może skończyć się stłuczką, w najlepszym razie.
Rosnącym problemem stają się również piesi przechadzający się ulicami z głową pochyloną nad smartfonem. Całkowicie pochłonięci przez to co widzą na ekranach, nie zwracają uwagi na to, co dzieje się na ulicy. Popychani przez nurt idących płyną w nieznanych kierunkach. Zdarza się również, że przechodzą tak na drugą stronę ulicy wchodząc na przejścia dla pieszych tylko kątem oka rejestrując ruch pojazdów na jezdni.
Statystyki pokazują, że takie zachowanie prowadzi do coraz większej liczby pieszych ginących w wypadkach, także na przejściach przez jezdnię. Celem ich ograniczenia, testowana jest nawet specjalna sygnalizacja świetlna na przejściach, oświetlająca chodnik tuż przed jezdnią na czerwono lub zielono. Organizowane są kampanie informacyjne uświadamiające narastający problem związany z nieodpowiedzialnym używaniem smartfonów.
Również próbą, zwrócenia uwagi na to zagadnienie, oraz zniechęcenia potencjalnych ofiar jest znowelizowana ustawa Prawo o Ruchu Drogowym. Wprowadzono tam przepis skierowany do osób, które nadużywają smartfonów na ulicy, zwłaszcza w trakcie korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania on korzystania z tych urządzeń jeżeli uniemożliwiają one obserwację sytuacji na jezdni. Mandat za tego rodzaju wykroczenie jest surowy, bo wynosi aż 300 zł, ale być może jest to konieczne, aby w ten sposób uratować chociaż kilka istnień ludzi, z których większość jest przecież jeszcze bardzo młoda.
Wykroczenie
Naruszenie zakazu korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez przez przejście dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni.
Naruszone przepisy
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
Art. 14. Pkt. 8. Zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Kwalifikacja prawna
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń
Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.
Wysokość mandatu
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.
Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.
Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 300 zł
Punkty karne
brak
Kod
brak
Zobacz także
Przejście na czerwonym świetle
Opóźnienie zejścia z przejścia dla pieszych
Niepełnosprawni a znaki drogowe
Czy pojazd uprzywilejowany może stać na zakazie?
Cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.
Pozostaw komentarz